تاریخ ثبت  1399/10/24
تعداد بازدید  631
معاونت پژوهش موسسه دارالاعلام لمدرسة اهل البیت (علیهم‌السلام) دارای بخش های مختلفی از جمله کتابخانه، نشریات، واحد ترجمه، واحد احیای نسخ خطی و واحد رصد می باشد؛ این معاونت با در اختیار داشتن پژوهشگران متعدد موفق شده است در زمینه جریان شناسی و نقد مبانی، عقاید و شبهات وهابیت بیش از 100 عنوان کتاب و کتابچه منتشر نماید

معاونت پژوهش موسسه دارالاعلام لمدرسة اهل البیت (علیهم‌السلام) دارای بخش های مختلفی از جمله کتابخانه، نشریات، واحد ترجمه، واحد احیای نسخ خطی و واحد رصد می باشد؛

این معاونت با در اختیار داشتن پژوهشگران متعدد موفق شده است در زمینه جریان شناسی و نقد مبانی، عقاید و شبهات وهابیت بیش از 100 عنوان کتاب و کتابچه منتشر نماید؛

مهمترین آثار پژوهشی انجام شده عبارتند از:

  • پروژه نقد کتب مهم وهابیت
  • زادگاه تروریسم
  • موسوعه نقد وهابیت
  • درسنامه نقد وهابیت
  • درسنامه نقد جریان های تکفیری
  • کتاب نقد منهاج السّنه ابن تیمیه
  • مجموعه مقالات نقد ابن تیمیه با بیش از 70 عنوان مقاله
  • تدوین 13 جلد کتابچه جریان شناسی سلفی گری معاصر
  • تدوین 42 جلد کتابچه نقد مبانی و شبهات وهابیت
  • کتاب "جنایات وهابیت"

 

اداره نشریات

الف) فصلنامه علمی-ترویجی سراج منیر

یکی از بخش های واحد پژوهش، مجله علمی-ترویجی سراج منیر است که به‌صورت فصل‌نامه منتشر مي‌گردد و حاوی مقالاتي ارزنده  از اساتید طراز اول و پژوهشگران در حوزه نقد وهابیت است. تاكنون 38  شماره از اين فصلنامه که مشتمل بر 200 مقاله تولیدی می‌باشد به علاقه‌مندان عرضه شده و مورد استقبال محققان گرامي قرار گرفته است. محورهای  اين مقالات رويارويي با انديشه وهابيت، تبارشناسی وهابیت، نقد مبانی و عقاید وهابیت، جریان شناسی وهابیت، رویدادهای معاصر وهابیت و نقد شخصیت‌های مؤثر در اين فرقه است.

 

ب)دو فصلنامه علمی-پژوهشی سلفی پژوهی

واحد نشریات موسسه دارالاعلام لمدرسة أهل البیت نشریه­ای با عنوان سلفی پژوهی دارد. این نشریه رتبه علمی – پژوهشی را از حوزه علمیه قم دریافت نموده و با استاندارد مجلات پژوهشی تدوین می‌شود. نشریه سلفی پژوهی به صورت دو فصلنامه منتشر می شود و تا کنون 11 شماره از آن به چاپ رسیده است.

از جمله اهداف این نشریه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1-    معرفی اندیشه، تاریخ و جریانهای سلفی در امت اسلامی با هدف شناخت و آگاهی از این گروهها.

2-    ایجاد زمینه‌ای مناسب برای معرفی مکتب و مبانی اهل بیت(علیهم السلام) در موضوعات مورد منازعه

3-    حفظ و صیانت از تفکر ناب اسلامی در قبال شبهات و آسیب هائی که وارد می‌گردد.

4-    بیان جنایات و خطرات گروههای افراطی به منظور آگاهی دادن متفکرین عالم اسلام از شیوع این نوع تفکر.

5-    ایجاد زمینه‌ای مناسب برای تضارب آراء و رشد علمی پژوهشگران حوزوی و دانشگاهی.

 

شایان ذکر است مجلات مؤسسه به مراکز علمی مرتبط، دانشگاه‌ها،‌حوزه‌های علمیه شیعه و اهل سنت،‌ ائمه جمعه و دیگر افراد مرتبط ارسال می شود.

 

کتابخانه

کتابخانه تخصصی علامه شرف الدین، وابسته به مؤسسه دارالاعلام لمدرسة اهل البیت (علیهم السلام) از سال 1389 شمسی فعالیت علمی خود را شروع کرده است.

این کتابخانه از بدو تاسیس بطور تخصصی به جمع آوری و دسته بندی کتب مربوط به شناخت و نقد وهابیت و جریانهای تکفیری و افراطی همت گماشته و مصادر و منابع مورد نیاز را جمع آوری کرده است.

علاوه بر تولیدات داخلی از نمایشگاههای خارج از کشور همچون عربستان، مصر، امارات، عراق، لبنان و... نیز کتابهای دست اول در این زمینه تهیه گردیده و مجموعه ای غنی از آنچه محققین این حوزه نیاز دارند جمع آوری شده است. دست اندکاران کتابخانه همواره به دنبال ارتقاء و تکمیل و غناء بخشی به منابع و مصادر مربوطه هستند.

از همان ابتدا جمع آوری نسخه های الکترونیکی کتابها نیز در صدر فعالیت های این کتابخانه بوده وتوانسته بسیاری از کتابها را بصورت دیجیتال تهیه کند.

مهمترین شاخصه های این کتابخانه عبارت اند از:

1.  وجود هزاران کتاب و پایان نامه جدید در حوزه وهابیت پژوهی و جریان های تکفیری به صورت قفسه باز؛

2.  حضور متخصصین در کتابخانه در رشته های مختلف در زمینه نقد مبانی، جریان شناسی و شبهات که مراجعین می توانند سؤالات علمی خود را از آنان بپرسند؛

3.  استفاده از ظرفیت کتابخانه دیجیتال که بالغ بر صدها هزار کتاب است؛

اداره ترجمه

در این اداره انجام اموری همچون ترجمه کتب و کتابچه­های نقد وهابیت، تدوین جزوات نقد وهابیت به زبان های عربی و اردو، تدوین کتاب تازه­های نشر در حوزه سلفی­گری و همکاری با سایت­های علمی موسسه، معاونت ارتباطات و بین الملل، نشریات و.... در جهت ترجمه متون علمی به زبان­های مختلف انجام می­گیرد.

اداره رصد

فعالیت اداره رصد مشتمل بر ارتباط گیری با مراکز  رصد همسو، رصد و جمع آوری روزانه جدیدترین اخبار و شبهات و دیدگاه‌های جهان اسلام، وهابیت و گروه­های افراطی، ایجاد بانک‌های اطلاعاتی، بانک تازه‌های نشر در حوزه وهابیت و جریان­های افراطی و نقد آن، بانک پایان نامه­های نوشته شده در حوزه نقد وهابیت و جریان­های افراطی، بانک موضوعات پژوهشی و جمع­آوری اطلاعات پیرامون آن، معرفی جدیدترین شبهات وهابیت و تکفیری­ها به مراکز پاسخگو، ، مطالعه و تفکیک موضوعی شبهات مطرح شده در شبکه‌های ماهواره‌ای و برگزاری جلسات با افراد مختلف جهت پیشبرد بخش رصد.

اداره احیاء نسخ خطی

این اداره وظایف جمع آوری نسخ خطی در نقد وهابیت از کتابخانه­های داخل کشور، سایت­ها و نرم افزارهای مرتبط، جمع آوری فهرست نسخ خطی نقد وهابیت، ایجاد بانک اطلاعاتی فهرست نسخ خطی موجود در کتابخانه­های کشور و نرم افزارهای مرتبط، تایپ نسخ خطی و سپس احیاء نسخ خطی تایپ شده توسط متخصصین نقد وهابیت را برعهده دارد.

پژوهشکده


موسسه دارالاعلام لمدرسة اهل‌البیت(علیهم السلام) جهت ارتقای سطح علمی مؤسسه و جذب حداکثری محققان و کارشناسان و همگام با مراکز علمی معتبر کشور و دنیا و رسیدن هر چه بهتر و مفیدتر به اهداف کلان مؤسسه، اقدام به تأسیس «پژوهشکده مطالعات وهابیت و جریان های افراطی و تکفیری» نمود. این پژوهکشده دارای سه گروه علمی«مبانی و شبهات»، «جریان شناسی» و « آینده پژوهی» با استفاده از ظرفیت 22 پژوهشگر می­باشد که شناسایی نیازهای پژوهشی، چالش‌ها و پرسش‌های نوپدید در زمینه نقد وهابیت و گروه­های افراطی، طراحی و اجرای طرح‌های پژوهشی در زمینه نقد وهابیت و گروه­های افراطی از جمله وظایف مهم موسسه بشمار می­رود.
نام
نام خانوادگی
ایمیل
متن