تاریخ ثبت  1399/10/24
تعداد بازدید  667
مهمترین فعالیت‌های صورت گرفته در معاونت آموزش عبارتند از: 1. برگزاری کلاس تخصصی نقد وهابیت توسط مرجعیت شیعه؛ حضرت آیت الله العظمی سبحانی(دامت برکاته) 2. برگزاری درس خارج فقه و اصول مقارن 3. برگزاری دوره های تخصصی و بلند مدت نقد وهابیت و سلفیت در قم 4. راه‌اندازی دوره دکتری نقد وهابیت با همکاری دانشگاه ادیان و مذاهب جهت ارائه مدرک دکتری به پژوهشگران 5. برگزاری سطح چهار رشته نقد وهابیت برای اولین بار در حوزه علیمه قم. 6. برگزاری دوره­های سطح 2 و 3 رشته نقد وهابیت. 7. برگزاری دوره های نقد وهابیت و سلفیت برای طلاب شبه قاره و سائر کشورها 8. برگزاری نشست علمی در قالب گفتگو و مناظره دوستانه با برخی از سلفیون مطرح کشور به جهت تقویت بنیه علمی محققین و دانش پژوهان

معاونت آموزش موسسه دارالاعلام، در راستای توجه به نیازهای داخلی و فراملی و با عنایت به کمبود نیروی متخصص در زمینه نقد وهابیت و جریانهای سلفی، به تربیت نیروهای متخصص در این زمینه پرداخته است که حاصل آن تا کنون پرورش بیش از 100 نیروی متخصص و کارامد در این حوزه است. 

رسالت معاونت آموزش تربیت پژوهشگر، مدرس و مبلغ در حوزه نقد وهابیت است که پژوهشگران این موسسه تاکنون صدها مقاله در نشریات علمی پژوهشی، علمی ترویجی، سایت های نقد وهابیت و ده ها عنوان کتاب منتشر کرده­اند، اساتید تربیت یافته این مرکز نیز از بهترین استاتید حوزه نقد وهابیت و سلفیه شناخته می‌­شوند که در مراکز مختلف علمی آموزشی؛ نظامی و... تدریس دارند. مبلغین توامندی نیز در این عرصه تربیت یافته‌اند که گروه‌های مختلف تبلیغی را تشکیل و در آن مشغول به فعالیت هستند.

مهمترین فعالیت‌های صورت گرفته در معاونت آموزش عبارتند از:

1. برگزاری کلاس تخصصی نقد وهابیت توسط مرجعیت شیعه؛ حضرت آیت الله العظمی سبحانی(دامت برکاته)

2. برگزاری درس خارج فقه و اصول مقارن

3. برگزاری دوره های تخصصی و بلند مدت نقد وهابیت و سلفیت در قم

4. راه‌اندازی دوره دکتری نقد وهابیت با همکاری دانشگاه ادیان و مذاهب جهت ارائه مدرک دکتری به پژوهشگران

5. برگزاری سطح چهار رشته نقد وهابیت برای اولین بار در حوزه علیمه قم.

6. برگزاری دوره­‌های سطح 2 و 3 رشته نقد وهابیت.

7. برگزاری دوره های نقد وهابیت و سلفیت برای طلاب شبه قاره و سائر کشورها

8. برگزاری نشست علمی در قالب گفتگو و مناظره دوستانه با برخی از سلفیون مطرح کشور به جهت تقویت بنیه علمی محققین و دانش پژوهان

دوره سطح چهار

دوره سطح چهار نقد وهابیت برای اولین بار در حوزه علیمه قم با عنایت حضرت آیت آلله اعرافی (زیده عزه) مدیر محترم حوزه های علمیه مصوب و ابلاغ گردید. و دوره نخست آن در سال 98-99 در موسسه دارالاعلام پذیرش گردید. دانش پژوهان پس از اتمام دوره، و دفاع از رساله علمی، دانشنامه سطح چهار این رشته را دریافت می‌کنند.

 

دوره بلند مدت

دوره بلند مدت از مهمترین دوره های موسسه درالاعلام است؛ تربیت محققین، مدرسین و مبلغین زبده در زمینه نقد وهابیت و انتشار آثار علمی فراوان از نتایج این دوره است. روش آموزشی آن، پژوهش محور می باشد. طول دوره سه سال بوده و بعد از اتمام دوره گواهی تخصصی نقد وهابیت اعطاء می گردد. 

دوره های کوتاه مدت

منظور از دوره های کوتاه مدت، دوره هایی است که به صورت فشرده و با سرفصل های مصوب نقد سلفیه و وهابیت به صورت حضوری و غیر حضوری با بهره گیری از تسهیلات ویژه برگزار می گردد.

درس خارج فقه و اصول مقارن

درس خارج، برترین و بالاترین مرحله از درس‌های حوزوی در زمینه فقه و اصول به شمار می‌رود. این برترین‌بودن به آن دلیل است که اجتهاد، جایگاهی بسیار بالا در اسلام و بویژه تشیع و آن هم در عصر غیبت که ما راهی به سوی دریافت احکام از معصوم نداریم و باید به مجتهد مراجعه کنیم محسوب می‌شود؛ موسسه دارالاعلام نیز با توجه به رویکرد خود، درس خارج مقارن فقه و اصول را برگزار می نمایند.

آموزش غیر حضوری

آموزش موسسه دارالاعلام با توجه به غيرممكن بودن حضور همه­ی روحانيون مناطق تلفيقی در قم و عدم امکان اعزام مبلغ و مدرس به تمام مناطق کشور، به راه اندازی بخش آموزش مجازی اقدام نموده تا به صورت غیر حضوری به نقد جریان­های سلفی‌گری و گونه‌های مختلف آن به ویژه وهابیت بپردازد. بدان امید که بستری را برای ادای دین و ایفای مسئولیت مهم خود و همکاران معزّز از روحانیون فراهم آورد.

پذیرش

پذیرش دوره های دارالاعلام هر ساله به تعداد محدود و از بین متقاضیان برتر می باشد که دفترچه پذیرشی هر سال در اسفندماه منتشر می گردد.

دانش آموختگان

دانش آموخته به آن دسته از دسته از دانش پژوهانی گفته می شود که دوره تحصیل را بر اساس ضوابط با موفقیت به پایان برساند

آیین نامه های آموزشی

1. آیین نامه سطح سه

2. آیین نامه سطح چهار

سرفصل رشته ها

سرفصل های دوره بلند مدت موسسه دارالاعلام عبارتند از:

1. آشنایی با جریان های سلفی (تاریخ سلفی گری، ابن تیمیه و تاسیس مکتب سلفیه، جریان های سلفیه در جهان معاصر)

2. مبانی وروش دین شناسي (ارزیابی مبانی وروش دین شناسي، روش شناسی)

3. بررسی دیدگاه خاص سلفیان (توحید و شرک، اسلام، ایمان و کفر، سنت و بدعت، حیات برزخی و سماع موتی)

4. بررسی مهمترین شبهات سلفیان (شبهات ذیل توحید و شرک، شبهات ذیل سنت وبدعت، شبهات فقه سیاسی)

5. بررسی عقاید و آموزه های خاص شیعه (اثبات و رفع شبهات) (امامت، اهل بیت ع، صحابه و ازداوج پیامبر، روابط اهل بیت (ع) و خلفا، غلو و تقصیر، بداء، رجعت، مصونیت قرآن از تحریف)

6. مباحث فقهی مورد اختلاف

سرفصل های سطح سه و سطح چهار نیز طبق سرفصل های مصوب مرکز مدیریت می باشد.

تقویم آموزشی

تقویم آموزشی

نام
نام خانوادگی
ایمیل
متن